Sveiki, tai senas Zulus.lt puslapis, su senu dizainu ir turiniu, kuriame yra daug klaidų ir t.t... Šiuo metu kuriama visiškai nauja šio puslapio versija, kuri neatpažįstamai skirsis nuo dabartinio puslapio. Visas turinys (straipsniai, knygos ir t.t...), šiuo metu yra peržiūrimi ir naujinami, dažnai visiškai perrašomi, kaip ir sprendžiama ką palikti ir ką iš jo iš viso pašalinti. Tačiau tik atlikus pilną rekonstrukciją, bus paleistas naujasis puslapis - šie pakeitimai ne atliekami dabartiniame puslapyje. Dabartinis puslapis vėliau bus tiesiog išjungtas ir vietoj jo paleistas visai naujas puslapis. Prieš dešimtmetį laiko, kada šis puslapis buvo kuriamas tik siauram ratui žmonių, nebuvo stengiamasi rašyti jo turinį labai kruopščiai, tvarkingai ir taisyklingai. Ryšium su tuo, buvo nuspręsta jį visą pertvarkyti, kas šiuo metu ir vyksta ir šis darbas jau apytiksliai 30% atliktas. 

Bruce Lee Biografija

Briusas Li šypsosi„Būk vandeniu mano drauge“ - sakydavo garsusis rytų kovos menų meistras ir kino žvaigždė Bruce Lee! Turėdamas omenyje, kad žmogus, savo gyvenime, turi būti lankstus ir prie visko prisitaikyti, lyg vanduo. Priklausomai į kokios formos indą vanduo yra įpiltas, tokią formą jis ir priima, prie jos prisitaiko.

Kaip jau supratote, šis straipsnis apie legendinį Briusą Li (ang. Bruce Lee). Briusas Li, buvo  rytų kovos menų meistras, aktorius, režisierius, filosofas ir Džit Kiun Do (ang. Jeet Kune Do) Kung Fu stiliaus įkūrėjas.

Briusas gimė 1940 m. lapkričio 27 dieną, San Franciske, JAV, katonietiškos operos dainininko Lee Hoi Chuen šeimoje. Kadangi Briuso mama buvo pusiau vokietė ir pusiau kinė, Briusas gimė kiek maišytų bruožų.

Jam gimus, jis buvo pavadintas Lee Džun Fan (Mažasis Drakonas, kin. 李小龍). Tačiau vėliau, kaip ir daugelis aktorių, jis savo vardą pasikeitė. Greičiausiai jums yra tekę girdėti kiek kitokius Briuso Li vardus, pvz.:  Lee Siu Lung ar galbūt Li Xiaolong ir t.t... Tai tas pats vardas, tik parašytas skirtingais kinų kalbos dialektais. 

Briusas Li demonstruoja "Yoko Geri"Kažkur po metų, po Biuso Li gimimo, jo tėvai nusprendė grįžti atgal į Kiniją. O Briusui sulaukus 5 metų amžiaus, prasidėjo jo kaip aktoriaus karjera. Tuo metu jis suvaidino vaikiškas roles kino filmuose: Žmonijos Gimimas (1946) ir Fu gui fu yun (1948).

Vėliau, mažajam aktoriui, sulaukus 12 metų, jis pradėjo mokytis koledže, kur jam nutiko vienas įvykis, kuris pakeitė jo visą likusį gyvenimą. Einant pakeliui į koledžą, jis buvo vietinės gatvės gaujos užpultas ir sumuštasTai jį motyvavo, pradėti treniruotis rytų kovos menus, konkrečiai, Kung Fu (ušu) stilių Wing Chun, kurį jis po to penkis metus laiko studijavo pas garsųjį ušu meistrą IP Man (Yip Man, kin. 葉問). Tai buvo vienintelis kartas, kada Briusas Li pas kažką mokėsi kovos menų. Be ušu, Briusas Li studijavo ir šokius, konkrečiai šokį „čia čia čia", su kuriuo, sulaukęs 18 metų, net laimėjo Honkongo šokių konkursą!

Deja, per savo temperamentą ir greitus kumščius, jis turėjo daug problemų su Honkongo policija ir jo tėvai jam patarė išvykti į JAV. Briusas savo tėvų patarimo paklausė ir 1959 metais išvyko į JAV, San Francisko miestą, kur apsistojo kinų kvartale ir dirbo vietiniame kinų restorane. O po to, išvažiavo į Sietlą, kur įstojo į universitetą, studijuoti filosofijos. Tuo pačiu metu, jis dar rasdavo laiko treniruotis ušu. O 1963 metais, jis susipažino su savo būsima žmona Linda Emery ir atidarė savo pirmąją ušu mokyklą. 

Briuso Li knyga apie Džit Kiun Do (ang. Jeet Kune Do)

Apytiksliai 1960 metais, Briusas Li jau buvo susipažinęs su populiariausiais JAV, rytų kovos menų meistrais. Pvz. tokiais kaip Kenpo ir Karate ekspertas Edas Parkeris ar Tae Kwon Do meistras Jhoon Rhee.

Vėliau, Briusas pradėjo lankytis rytų kovos menų turnyruose ir vieno iš tokių turnyrų metu, susipažino su vienu Holivudo šukuosenų stilistu, kuris jį vėliau supažindino su TV prodiuseriu Viljamu Dozier.

Šis TV prodiuseris, tuo metu, bandė animacinį „žaliosios širšės“ personažą, perkelti į TV ekranus ir ieškojo aktoriaus, kuris galėtų suvaidinti žaliosios širšės porininką, vardu „Kato”.

Tuo metu, Briusas Li, jau atidarė antrą ušu mokyklą, Kalifornijoje, netoli Holivudo ir persikraustė į tenai gyventi.

Briuso bandomasis filmavimas buvo sėkmingas ir Briusas pradėjo filmuotis „Žaliojoje Širšėje“. Tačiau, toliau viskas klostėsi labai įdomiai. Nes Briusas pradėjo gauti daug dauigau gerbėjų dėmesio, nei aktorius, kuris vaidino pagrindiniame vaidmenyje. 

Tuo metu, Briusas Li, atidarė dar vieną ušu mokyklą, šį kartą, Los Angelo mieste ir pradėjo vesti ušu pamokas įvairioms įžymybėms. Jis pradėjo tobulinti savo Wing Chun techniką ir į savo arsenalą papildomai įtraukė Okinavos Karate ir tradicinį boksą. Taip pat, tuo metu, jis pradėjo kurti savo kovos menų stilių, pavadintą  Džit Kiun Do (ang. Jeet Kune Do), kas išvertus reiškė „kumščio perėmimo technika“ (aplenkiančio kumščio sistema).

Vėliau, jis nusifilmavo nedideliame vaidmenyje, kino filme Marlowe (1969 m.) ir dėl šiame kino filme pademonstruotos gražios kovos, buvo pakviestas suvaidinti ir keliose TV serialo "Longstreet" (1971 m.) scenose. Po šios nedidelės sėkmės Holivude, aktorius nusprendė važiuoti į Honkongą, kur jam lankantis, juo susidomėjo prodiuseris Raymond Chow. Kuris, tuo metu, kaip tik įkūrė „Golden Harvest Productions“ kompaniją.

Žinodamas, kad Briusas yra populiarus tarp jaunimo Kinijoje, prodiuseris jam pasiūlė pagrindinį vaidmenį filme „Didysis Bosas” (1971 m.) (ang. “The Big Boss”). Šis filmas buvo labai mažo biudžeto ir jį filmuojant, filmo grupė gyveno labai prastomis sąlygomis. Tačiau pristačius šį filmą publikai, jis susilaukė didelės sėkmės. 

Briusas Li

Tai pamatęs Raymondas, greitai parašė scenarijų naujam kino filmui „Įnirtingas kumštis“ (1972 m.) (ang. “Fist of Fury”) ir paskyrė jam kiek didesnį biudžetą.

Šio filmo istorija, pasakojo apie XX a. pradžios laikotarpį, kur jo personažas grįžta į savo ušu mokyklą, kur sužino, kad jo mokytojas buvo nužudytas. Po ko, filmo herojus, ignoruodamas tuometinės Japonijos okupacijos tvarką ir įstatymus, pradeda kerštą, už savo mokytoją. Tai buvo pirmas kartas, kada buvo ekranizuota Chen Zhen istorija.

Šis Briuso filmas, taip pat susilaukė didžiulės sėkmės. To pasekoje, jis nusprendė įkurti savo kino studiją „Concord Productions“. Ir toliau, savo, kaip aktoriaus karjerą, paimti į savo rankas. Rašyti savus scenarijus, pačiam režisuoti ir vaidinti savo filmuose.

Sekantis, jau pilnai pačio Briuso Li pastatytas filmas buvo „Drakono Kelias“ (1972 m.) (ang. Way of The Dragon, dar vadinamas Return of The Dragon). Šis filmas turėjo didesnį biudžetą, kas reiškė geresnes filmavimo vietas ir geresnius oponentus. Šį filmą Briusas nufilmavo Italijoje, konkrečiai Romoje. Į šį kino filmą jis pasikvietė tokias įžymybes, kaip karate legendą Robertą Veilą ir septynis kartus tapusį JAV karate čempionu, Čuką Norisą (ang. Chuck Norris).

Bruce Lee paskutiniame savo filme „Drakonas įeina“ (1973)Po šio filmo, tokia didelė Briuso Li sėkmė, susilaukė net ir Holivudo dėmesio. Tačiau, tik pasibaigus sekančio filmo „Drakonas įeina“ (1973) (ang. Enter The Dragon) filmavimui, Briusas Li numirė.

Briuso Li mirtis

Apie jo mirtį ir gyvenimą, egzistuoja daug įvairių hipotezių, kaip pvz. jo gerbėjų puoselėjamų vilčių, kad jis galbūt net nemirė... O pvz. tiesiog pasislėpė nuo viešumos ir t.t...

Tačiau, oficiali versija yra tokia, kad šio filmo filmavimo metu, aktorius jautėsi blogai. Tai patvirtino jo draugai ir bendradarbiai. Pagal jo žmonos, Lindos Lee pasakojimą, liepos 20 dieną, 14h, Briusas susitiko namie su Raymondu Chow, kad aptarti jo sekančio filmo „Žaidimas su mirtimi“. Susitikimas užtruko iki 16h. Po ko, Briusas nusprendė aplankyti savo kolegę, aktorę Beti Ting Pei. Viešint pas ją, jam stipriai suskaudo galva ir tada Beti jam davė tabletę nuo galvos skausmo. Apie 19:30, Briusas nusprendė prigulti ir nusnūsti. O vėliau, nepavykus jo pabudinti, buvo iškviesta greitoji pagalba, kuri jį 10 minučių laiko nesėkmingai bandė atgaivinti. Po ko, jis buvo išvežtas į ligoninę. Tačiau nuvažiavus iki ligoninės, Briusas Li jau buvo negyvas. Vėliau buvo nustatyta, kad Briuso Li galvoje buvo auglys, kuris greičiausiai "sureagavo" su nuo galvos skausmo tabletėje esančiais analgetikais. 

Džit Kiun Do (ang. Jeet Kune Do) emblema

Paveldas

Po Briuso Li mirties, iš įvairių, ankščiau su juo nufilmuotų scenų, buvo sukurtas dar vienas filmas „Žaidimas su mirtimi“ (1978) (ang. Game of Death). Tačiau, daugelio Bruce Lee gerbėjų nuomone, jis toli gražu neprilygo natūraliai, šio aktoriaus ir kovos menų meistro vaidybai.

Kad ir Briusas Li mirė, po savęs jis paliko kitokį pasaulį. Jo dėka, visame pasaulyje išpopuliarėjo rytų kovos menai. Galima sakyti, jis jiems atvėrė duris į visą pasaulį. Kaip ir revoliucija kinematografijoje, kuri įvyko jo dėka. Po kurios, koviniai filmai tapo daug labiau dinamiški, su daug aukštesnės kokybės kovos elementais, nei buvo prieš tai. Jis buvo šios srities pionierius!

 

Šaltiniai

  • IMDB
  • Wikipedia

Gerbėjai, taip pat, gali apsilankyti: http://bruceleefoundation.com/

Panašūs straipsniai

Jet Li Biografija

Jet Li meninėje juostoje "Hero"

Jet Li, tai viena ryškesnių veiksmo filmų žvaigždžių, vaidinančių veiksmo filmuose, kuriuose yra vaizduojama didelė gausa aukšto meistriškumo kovos menų elementų.

Pats Jet Li yra ne vien aktorius, bet ir rytų kovos menų meistras. Jo pačio kovos menų technika yra itin kokybiška ir sukelia susižavėjimą ne vien ekspertams, bet ir paprastiems žmonėms. Kovos scenos, kuriose dalyvauja šis meistras visada prikausto milijonus žmonių prie ekranų.  

Legenda apie Chen Zhen

Legenda apie Chen Zhen, tai viena iš garsių Kinijos legendų, apie realiai egzistavusio Kung-Fu meistro Huo Yuanjia mokinį, vardu Chen Zhen. Pagal šią istoriją, buvo pastatyti net 4 filmai ir 8 TV serialai.

Jet Li - Fist of legend viršelis

Donnie Yen Biografija

Donnie Yen - IP ManDonnie Yen tai garsus visame pasaulyje kinų kilmės aktorius, rytų kovos menų žinovas, filmų režisierius, direktorius ir prodiuseris. Taip pat Donnie Yen yra garsus ir kaip veiksmo scenų choreografas ir pasaulio UŠU čempionato medalistas.

Donnie Yen gimė 1963 m. liepos 27 dieną Canton provincijoje Kinijoje. Jo tėvas buvo laikraščio redaktorius Klyster Yen, o mama Kung Fu meistrė Bow Sim Mark. Gimus, iš pradžių jis buvo pavadintas Zhen Zidan.

Savo kovos menų karjėrą, šis kovos menų meistras, pradėjo keturių metų amžiaus, kartu su savo mama treniruojantis Kung Fu. Jo mama, savo sūnų mokė Tai Či ir UŠUKada jam suėjo vienuolika metų, jo tėvai nusprendė emigruoti į JAV, kur Donnie Yen ir toliau tęsė Tai Či ir ušu treniruotes. Tačiau, jis gan reitai susidomėjo ir kitais kovų menais, tokiais kaip pvz. Tae Kwon DoKick Box ir net boksu. Kada Donnie Yen buvo šešiolika metų, jo tėvai jį išsiuntė į Pekino ušu akademiją, kad jis galėtų mokytis iš tokio Kung Fu meistro kaip Wu Bin, kuris yra žinomas kaip Jet Li treneris.

Zhang Ziyi Biografija

Zhang ZiyiZhang Ziyi (章子怡), dar vadinama kaip Ziyi Zhang. Tai pasakiško grožio kinų aktorė, šokėja ir super modelis. Ziyi išgarsėjo dėka tokių kino filmų kaip Piko Valanda 2 (2001), Skraidančių durklų namai (2004), Geišos Išpažintis (2005) ar Sėlinantis tigras, tūnantis drakonas (2000). Ziyi Zhang yra puiki šokėja, tačiau ji niekada nesitreniravo jokių rytų kovos menų ir filmuose, kur jai teko kovoti jai stipriai padėdavo jos šokių judesių arsenalas! Taip pat įdomus faktas yra tas, kad pvz. filmuojantis Piko Valanda 2 ji dar nemokėjo anglų kalbos ir viską ką jai režisierius sakė daryti jai išversdavo į kinų kalbą Jackie Chanas, kuris tuo metu taip pat vaidino tame filme – tai labai geras pavyzdys, kad kai žmogus nori tai ir gali!

Chuck Norris

Chuck Norris - Invasion U.S.A. (1985)Chuck Norris yra garsus ir gerai visiems žinomas aktorius, rytų kovos menų meistras ir rašytojas. Be to, kad Chuck Norris yra parašęs keletą knygų apie krikščionybę, jis dar rašo vieną iš skyrelių internetiniame puslapyje WorldNetDaily (www.wdn.com), kuris reprezentuoja nepriklausomų naujienų tinklą Amerikoje. Taip pat Chuck Norris yra sukūręs ir savo kovos stilių „Chun Kuk Do“ (universalusis kelias), kuris kilo iš korėjiečių kovos meno „Tang Soo Do“, kuris pasižymi savo smūgiavimo kojomis technika.

Chuck Norris gimė 1940 metais, kovo 10 dieną, Ryan mieste, JAV, Oklahomos valstijoje. Jam gimus jis buvo pavadintas Carlos Ray Norris, tačiau vėliau tapęs aktoriumi šį vardą pakeitė į Chuck Norris. Norris teigimu jis turi airiško ir amerikiečių indėnų Čerokių (Cherokee) kraujo. Kada Chuck Norriui buvo 16 jo tėvai išsiskyrė ir jis su savo mama ir dar dvejais broliais išvažiavo į Kanzaso valstiją, o vėliau į Kaliforniją.

Norriso vaikystė buvo sunki, jis buvo paprastas, fiziškai silpnas ir drovus vaikas, o kiti vaikai jį linčiuodavo už jo mišrią kilmę. Dėl to jis slapta svajodavo sumušti jo skriaudėjus. Taip pat jis augo be tėvo, o jo tėvas turėjo rimtų problemų su alkoholiu. Nors kaip jis prisipažysta jis mylėjo savo tėvą, nors ir nemėgo jo.

(C) 2007-2016 www.zulus.lt

Hey.lt